קמין עץ

קמין-עץ קמין עץקמין עץ הינו סוג הקמין העתיק ביותר. בקמין (או האח) הנ”ל מסיקים עצים, והוא נועד לחימום ואף לבישול. ישנם קמיני עץ מודרניים בעלי דלת זכוכית החסינה מאש וחום, והלה בנויים מאבן או מתכת וכוללים ארובה לפליטת העשן מחוץ לבית. בקמינים הללו ניתן למצוא את מוטיב פעולת העבר, והיא הסקת עצים. בעירת העצים משחר הימים שימשה את האדם לבישול, חימום וכיו”ב. מכיוון שקמיני העץ עוסקים בדליקת עצים כאמור, קיימים שלל קמיני עץ במגוון דגמים המאפשרים שליטה על פעולת ההסקה כגון: קמינים בעלי דלת טעינת עצים מן הצד,קמינים בנויים(ליבה), דגמים מיוחדים בעלי דלתות ומימדים צרים במיוחד, קמיני יציקה בצבעים שונים, קמינים בעלי טכנולוגיית בעירה המפיקים להבות אש סוערת עד לבעירה צבעונית ומרשימה, המרצדת מעל בולי עץ. קמין עץ מזמין “משחק” מרהיב בעקבות אותם גזרי העץ: הלהבות הרומנטיות המרצדות, הריח, החום וכו’.

ייחודיות קמין העץ עומדת בכך שהוא בעל נתוני בעירה המשתנים מעת לעת, המסיק צריך לווסת את פעולתו כדי לספק את צרכיו ולקבל נצילות (בעירה נקייה ויעילה) בזמן שהאש גוברת או נחלשת. על מנת להשיג פעולת קמין ברמת ניצולת גבוהה ופליטת זיהום נמוכה (כמה שפחות פיח ועשן), חשוב שהקמין יהיה מתוכנן היטב עם ארובה בנויה כהלכה ושיהיה חומר בעירה באיכות טובה.

לבעירת העצים בקמין יש שלושה שלבים, כאשר הבנת השלבים תאפשר תפעול יעיל של הקמין. השלב הראשון הינו שלב הדלקת העצים. בזמן ההדלקה פתח האוויר התחתון מלבה את האש מהבסיס, וכדאי לפתוח את אחת מדלתות הקמין כדי לזרז את ליבוי האש. בשלב ההדלקה של קמין קר יש צורך להאיץ את ליבוי האש כדי שיתחמם מהר, מפני שתא הבעירה והארובה לא התחממו מספיק. השלב השני הוא שלב הבעירה, בו האש אחזה בעצים והתחזקה. בשלב זה רצוי לפתוח את פתח האוויר במלואו או כמעט במלואו, שכם הדבר יגרום לחום גבוה ובעירה חזקה, וכך לשריפה שלמה של העץ והגזים הנפלטים מתוכו. למקרה שרוצים להאריך את זמן הבעירה עד להטענת עצים חדשה אפשר לצמצם את אספקת האוויר העליונה, אך לא לצמצם יותר מדי. להבות אש צהובות בהירות או כחולות-ירוקות מעידים על להבה תקינה, אך במידה ולשונות האש נוטות לגוונים כתומים ובקצותיהם עשן שחור, או שמהארובה נפלט הרבה עשן, משמע שצריך לספק יותר אוויר. בעת הטענה מחודשת בעצים והדלקת העצים ארובת הקמין תפלוט עשן. בשלבים הבאים העשן אמור להיפלט בצורה כמעט בלתי מורגשת, ובאם מבעירים גחלים לא אמור להיפלט עשן כלל.

השלב השלישי הוא השלב בו להבות האש נחלשו משמעותי או פסקו והעצים הפכו לגחלים אדומים. ניתן לצמצם כעת את אספקת האוויר. צמצום אספקת האוויר ימשיך את זמן בעירת הגחלים, העלולים לבעור למשך שעות. בעירת הגחלים נקייה ואינה פולטת עשן.

במידה ורוכשים מערכת ארובה וקמין עצים איכותיים המוגלים לספק חום רב למשך זמן, לא יהיה צורך לתחזק את האש ולהוסיף עצים. בנוסף, יש לשים לב להפעלת הקמין במחזורי טעינת עצים: מטעינים את הקמין בעץ רק כאשר יש בקמין גחלים. במידה ומטעינים את הקמין בעץ לפני כן, העצים והגחלים יבערו יחדיו, והרי לכל אחד מהם נחוץ וויסות אוויר שונה. אם רוצים להמשיך את פעולת הקמין רצוי להוסיף עץ עד שהגחלים יבערו בעוצמה שתדליק את העצים בזמן מועט.

יתרונות קמין העץ:

  • תפוקות גבוהות במיוחד
  • מחמם חללים גדולים. ככל שחלל הבעירה גדול יותר הקמין מפיק יותר עוצמה
  • קמינים איכותיים בעלי זמן בעירה גדול במיוחד. בן 6- 10 שעות דבר החוסך עצים והתעסקות עם הקמין.
  • בלם גזים מתקדם – ניצול גבוהה של אנרגיה הנשמרת בחלל החדר . בעירה נוספת של גזים . פליטה מינימלית של גזים.
  • עליות צריכה זולות במיוחד

לחצו כאן לתמונות נוספות מתוך גלריית התמונות של קמין עץ

פרגולות | משטחי עץ